Jak przygotować psa do zabiegów groomerskich? Co mogę zrobić aby pomóc mojemu psu przetrwać regularne wizyty a może nawet nauczyć pupila tolerowania zabiegów bez większych problemów?

Zacznijmy od suszarki do włosów: 80% psów które trafia do mojej pracowni przerażone jest suszarką. Dźwiękiem który wydaje oraz odczuciem na skórze którego zwyczajnie nie znają jednocześnie czując stres a nawet panikę i przerażenie. Oto kilka kroków, które możesz stosować w domu aby wesprzeć Twojego psa przed kolejną wizytą w salonie i przygotować go na spotkanie z ‘groźną’ suszarką.

1. Jak przygotować środowisko? 

Zapewnij ciche i spokojne miejsce do pracy. Wybierz pokój, w którym Twój pies czuje się komfortowo i gdzie możesz skupić się na treningu bez zbędnych zakłóceń.

2. Jak wprowadzić suszarkę?  

Rozpocznij od zapoznania psa z samą suszarką, nie włączając jej na razie. Pozwól psu powąchać i zbadać ją, a następnie nagradzaj go smakołykiem i pochwałą za pozytywne zainteresowanie urządzeniem.

3. Kiedy ją włączyć? 

Jeśli Twój pies jest już komfortowy w obecności sprzętu, włącz ją na niski poziom głośności. Obserwuj reakcję psa. Jeśli jest spokojny, pochwal go i nagradzaj smakołykiem. Powtórz to kilka razy, stopniowo zwiększając głośność suszarki w miarę postępu treningu.

4. Odległość od psa – kiedy i jak nią manewrować? 

Zaczynając od większej odległości, włącz suszarkę na niski poziom głośności i skieruj ją w kierunku psa. Jeśli pies pozostaje spokojny, nagradzaj go. Stopniowo zbliżaj suszarkę do psa, obserwując jego reakcję. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki niepokoju jak ziewanie, odwracanie głowy czy oblizywanie się, zatrzymaj się i wróć do ostatniego etapu, w którym pies czuł się komfortowo.

5. Kiedy nagradzać psa smakołykiem?

 Podczas włączonej suszarki, delikatnie dotykaj psa miękko działającym strumieniem powietrza. Upewnij się, że powietrze jest przyjemnie ciepłe, a nie gorące. W tym momencie ważne jest, aby tworzyć pozytywne skojarzenia, dotykając psa jednocześnie nagradzając go smakołykiem i słowem pochwały. To pomoże psu zrozumieć, że suszarka to coś przyjemnego i bezpiecznego.

6. Delikatne i stopniowe zwiększanie czasu to klucz do zaufania!

 Stopniowo zwiększając czas, przez który suszarka działa w bliskim kontakcie z psem. Zachowuj spokój i cierpliwość. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc tempo postępu może się różnić.

Pamiętaj o nagradzaniu psa za pozytywne zachowanie i spokój podczas treningu. Regularne używanie pochwał słownych, głaskania i smakołyków pomoże wzmocni pozytywne skojarzenia z suszarką.

To co jest najważniejsze to przede wszystkim, prowadzenie treningu regularnie, ale krótko, w celu utrzymania psa w pełnym skupieniu i uniknięcia nadmiernego stresu.